Kadırga Sanat Galerileri Hakkında

Kadırga Sanat Galerileri; belirlediği ilkeler doğrultusunda; sergiler ve sanatçılar için ideal fiziksel olanaklar sunuyor. Kadırga Sanat Galerileri, sanatın her alanından oyuncuları bir araya getirip disiplinler arası sanat kavramından hareketle; çalışmalarını yürütmeyi hedefliyor. Sanatçıların üretimlerini ve uluslararası işbirlikleri kurabilmelerini destekleyen Kadırga Sanat Galerileri, sanatı kolay erişilebilir kılmak için ile 900 m2'lik alanda 5 salonuyla her yaştan sanatsevere kapıları açık.

SALON İSİMLERİ
Sergi salonlarımızın ve etkinlik alanlarının isimleri geleneksel Türk-İslam sanatlarının büyük sanatçılarına ithafen aynı sanatçıların isimlerinden seçilmiştir. Kadırga Sanat Galerileri, çalışmalarını değerli sanatçılarımızın isimlerinin verildiği Matrakçı Nasuh, Levni, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza ve Edhem Efendi salonlarında sunuyor.

SALON İSİMLERİ ve ATFEDİLEN SANATÇILAR
Matrakçı Nasuh 261 m² Adını Çok yönlü minyatür sanatçısı Matrakçı Nasuh’tan alan süreli sergi alanında, hem geleneksel hem yenilikçi anlayışlara açık, tek bir disiplin veya disiplinlerarası sanat ve kültür sergileri düzenlenmektedir. Kadırga Sanat Galerilerinin en büyük salonu olan Matrakçı Nasuh Salonu seçkin koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Şeker Ahmet Paşa 71 m² Süreli sergi alanında, hem geleneksel hem yenilikçi anlayışlara açık, tek bir disiplin veya disiplinlerarası sanat ve kültür sergileri düzenlenecektir. Salonun Hoca Ali Rıza salonuna geçişi bulunmaktadır. Bu geçiş ile iki salon birleştirilerek tek salon haline getirilebilmektedir.

Hoca Ali Rıza 71 m² Süreli sergi alanında, hem geleneksel hem yenilikçi anlayışlara açık, tek bir disiplin veya disiplinlerarası sanat ve kültür sergileri düzenlenecektir. Salonun Şeker Ahmet Paşa salonuna geçişi bulunmaktadır. Bu geçiş ile iki salon birleştirilerek tek salon haline getirilebilmektedir.

Levni 63.5 m² Bu alanlarda, sanatçı adaylarına sanat eğitimleri verilecektir. Eğitimler ücretsiz olup, haftanın 5 günü farklı branşlarda uzman eğiticiler tarafından yapılacaktır. Çocuklar için tek günlük workshop ve atölye çalışmaları düzenlenecektir.

Edhem Efendi 65 m² Ayda iki defa olmak üzere sanatçı adaylarının gelişimlerine katkıda bulunacak söyleşilerle farklı uzmanlar ağırlanacak, belirlenecek konuda alanında uzman kişilerle gerçekleştirilecek söyleşiler ücretsiz ve halkın katılımına açık olacak.